Kdo vyhraje Pardubickou juniorku 2017?

Od soboty 5. srpna začíná již 90. ročník Pardubické juniorky – Mistrovství ČR jednotlivců v kategorii staršího dorostu. Letošní ročník bude bohužel ovlivněn absencí hráčů, kteří se účastní Mistrovství Evropy družstev do 14-ti, 16-ti a 18-ti let. Pojďme se podrobněji podívat hlavní favority Pardubické juniorky 2017. Seznamy účastníků: chlapcidívky. Oficiální webové stránky: www.pardubickajuniorka.cz/.

CHLAPCI

Patrik Rikl (1999, TK Sparta Praha)
Hráč sužovaný zraněními, který hraje velmi ofenzivní tenis. Před 2 roky již na Pardubické juniorce startoval, ale ve čtvrtfinále prohrál v epickém zápase s pozdějším vítězem Danielem Orlitou. Byl to sice neuvěřitelný zápas, nicméně doufejme, že je Riklem zapomenut a že v Pardubicích předvede svůj nejlepší tenis. Mnohem důležitější je, jestli Páťa zvládne vyhrát 5 zápasů v 5 dnech. Vydrží to jeho tělesná schránka?

Antonín Štěpánek (1999, I.ČLTK Praha)
Je to halový mistr ČR v kategorii dorostenců. Levoruký hráč, který může dojít daleko. Levácký styl tenisu by mohl dělat problémy pravorukému Riklovi, kterým se snadněji dostane do jejich slabšího úderu (bekhendu). Jistě má šanci porazit i tyto 2 top favority.

Tadeáš Paroulek (1999, I.ČLTK Praha)
Tento štvanický hráč se potýkal se zdravotními problémy delší dobu, letos už je ale fit a zpět ve formě. Už uhrál své první body do žebříčku ATP. Určitě jede do Pardubic s těmi nejvyššími ambicemi a zároveň jako nenasazený hráč bude patřit mezi nejméně žádané hráče do předkola.

Evžen Holiš (2000, TK Agrofert Prostějov)
Nasbíral zkušenosti z reprezentačních výjezdů a z mezinárodních turnajů ITF. Asi to nebude stačit na Rikla, ale na ostatní by to stačit mohlo. Evžen je klidný hráč, hraje svoji rychlost, nepanikaří.

Kdo chybí?
Vrbenský Michael (ITF 14) vítěz Pardubické juniorky 2016 (nepsané pravidlo: vítězové již na Juniorce nestartují).
Štyler Ondřej (ITF 36) hraje Summer Cup do 18-ti let (ME U18 družstev).
Macháč Tomáš (ITF 39) hraje Summer Cup do 18-ti let (ME U18 družstev).
Svrčina Dalibor (ITF 78) hraje Summer Cup do 16-ti let (ME U16 družstev).
Forejtek Jonáš (ITF 120) hraje Summer Cup do 16-ti let (ME U16 družstev).
Lehečka Jiří (ITF 387) hraje Summer Cup do 16-ti let (ME U16 družstev).

DÍVKY

Johana Marková (1999, I.ČLTK Praha)
Johana ráda hraje v Pardubicích a letos má poslední možnost se pokusit zapsat do seznamu vítězů. Johana hraje agresivní tenis a pokud bude ve formě, tak se s ní bude soupeřkám těžko hrát. Asi největší favoritka na vítězství.

Klára Hájková (1999, TK Sparta Praha)
Klára letos vyrazila na turnaje žen a celkem jí to šlo. Odehrála několik velmi dobrých zápasů. Klára umí hrát velice agresivně a bude v Pardubicích zlobit.

Aneta Laboutková (2000, I.ČLTK Praha)
Aneta se za poslední dobu velice zlepšila, což se projevilo i na turnajích žen. Pokud vydrží zdraví, může Aneta pěkně kousat. Umí dokonale využít levácké zbraně (servis – zatáčku z leva ven a krátký forhendový úhel kros).

Vanesa Nikolovová (2001, I.ČLTK Praha)
Vanesa hraje rychlý tenis a v Pardubicích může hrát beze stresu a určitě bude hrát s největšími favoritkami bez respektu. Určitě má výkonnost na to, aby došla daleko. Uvidíme jak daleko.

Kateřina Filip (1999, I.ČLTK Praha)
Kateřina sice nemá dobrý žebříček, ale má velmi dobrou výkonnost. Má údery pod švihem, tím si umí vytvořit tlak. Ráda si zahraje výměnu. Bude nenasazenou hráčkou, takže možná také nepříjemné první kolo pro některou favoritku.

Radka Bužková (2000, I.ČLTK Praha)
Bohutínskou rodačku potkala na začátku antukové sezóny nepříjemnost v podobě únavové zlomeniny a tak v tréninku dohání, co se dá. Bužková může překvapit, nicméně zápasové manko může být v Pardubicích znát.

Karolína Kubáňová (2001, TK Slavia Orlová)
Halová mistryně ČR by jistě ráda něco předvedla i v Pardubicích. Karolína jezdí téměř výhradně české turnaje, takže jí hlavní favoritky tolik neznají a může je překvapit.

Kdo chybí?
Markéta Vondroušová (WTA 68) hraje turnaje WTA.
Monika Kilnarová (WTA 594) hraje turnaje žen ITF.
Pantůčková Magdaléna (WTA 548) hraje turnaje žen ITF.
Procházková Tereza (WTA 809) hraje Summer Cup do 18-ti let (ME U18 družstev).
Beránková Karolína (WTA 928)
Lucie Kaňková má vleklé zdravotní problémy.
Kladivová Aneta (WTA 977) hraje Summer Cup do 18-ti let (ME U18 družstev).
Hindová Denisa (ITF 50) hraje Summer Cup do 16-ti let (ME U16 družstev).
Sisková Anna (ITF 956) hraje Summer Cup do 16-ti let (ME U16 družstev).
Šebestová Ivana (ITF 590) hraje Summer Cup do 16-ti let (ME U16 družstev).
Lavičková Kristýna (ITF 199)

Výše uvedený seznam favoritů určitě není kompletní a je subjektivní. Je dobře možné, že jsem na někoho zapomněl. To však neznamená, že k hráčům, kteří v tomto seznamu uvedeni nejsou, chovám nějaké antipatie. Naopak, chovám velký respekt k všem těm, kteří se naučili tenis tak, že mohou starovat na Pardubické juniorce.

Smutná je však jiná věc a to, že seznam favoritů je kratší než seznam hráčů, kteří budou na Pardubické juniorce chybět. Snad se příští rok podaří vyřešit kolize Mistrovství Evropy družstev do 14-ti, 16-ti, 18-ti let s Pardubickou juniorkou a na Pardubické juniorce bude moci startovat kompletní česká juniorská špička. Tento nejstarší juniorský turnaj v Evropě si to jistě zaslouží. A kdo by nechtěl být zapsán na seznamu vítězů spolu s Martinou Navrátilovou, Ivanem Lendlem, Petrou Kvitovou nebo Tomášem Berdychem?

Napsal: Lukáš Březina